VIEW THE
ELK
VALLEY
HERALD
July 9th, 2014 ~ Vol. 84 No. 27
$1.00
HOME
CLASSIFIEDS
WEATHER
RCMP STATS
WORLD NEWS
CANADA NEWS
ALTERNATIVE
CONTACT US
ARCHIVES
SUBSCRIPTIONS
STORY IDEA,
COMMENT,
OR NEWS TIP?
Southern Alberta Summer
Games athlete results
Crowsnest Pass Herald Front Page
Source: Southern Alberta Summer Games website
EZRA BLACK
Pass Herald Reporter
The Town of Pincher Creek welcomed over 2,000 athletes, coaches and officials along with families and volunteers, from July 2nd to 5th, 2014.
Southern Alberta athletes of all ages, participated in 22 sports and judged competitions including:
5/10K Run; Baseball; Equestrian; Tennis; 5 Pin Bowling: Basketball - 3 on 3; Golf; Trapshooting; Archery; Beach Volleyball; Handgun; Photography; Athletics; Cribbage; Rugby; Small Bore; Badminton; Cross-Fit; Soccer; Mini-Soccer; Ball Hockey; Cycling and Swimming
The Crowsnest Pass athletes brought home their share of hardware including 20 Gold, 15 Silver and 17 Bronze medals.

Athletics - Bantam Discus Boys
ANDERSON TY -Silver

Athletics - Bantam Javelin Boys
ANDERSON TY - bronze

Athletics - Bantam Shot Put Boys
ANDERSON TY - Bronze
Athletics - Mighty Mite Long Jump Girls
ANDERSON KEELY - 8th Place

Athletics - Youth High Jump Boys
CORNS JOSH -Gold

Athletics - Youth Hurdles (100m) Boys
CORNS JOSH - Gold

Athletics - Youth Long Jump Boys
CORNS JOSH - Gold

Badminton - Singles Under 14 Years
BOHMER NATHAN - 7th Place

Badminton - Singles Under 16 Years
CASTELLARIN GAVIN - Bronze

Handgun - Men 18-55 Centre Fire
ECKHART KAI - Bronze

Handgun - Men 18-55 Standard Pistol Match
ECKHART KAI - Gold

Handgun - Men 56 and Over Centre Fire
MACQUARRIE MALCOLM - Gold

Photography - Photography 18 & Over Co-ed - Digital Manipulation
DUNBAR PETER - 4th place

Photography - Photography 18 & Over Co-ed - My Home Town
MCNEIL KATE - 4th place
GUNN CARSON - 6th place
JANIGA ALISHA - 7th place

Photography - Photography 18 & Over Co-ed - People
JANIGA ALISHA - Silver

Photography - Photography 18 & Over Co-ed - Sport
LINDERMAN TRACEY - 6th place

Photography - Photography 18 & Over Co-ed- Outdoors
LINDERMAN TRACEY - Silver
BLACKLOCK LAURIE - Bronze

Swimming - Ages 11 & 12 100 Meter Breaststroke Girls
MERCER-PENNEY JORJA - Bronze
CIVITARESE ZOE - 4th place
WOOD MINA - 6th place
Swimming - Ages 11 & 12 100 Meter Freestyle Boys
DOUGLAS AIDEN - 5th place

Swimming - Ages 11 & 12 200 Meter Freestyle Boys
EWEN LYNDON - Silver
DOUGLAS AIDEN - Bronze

Swimming - Ages 11 & 12 50 Meter Backstroke Girls
CIVITARESE ZOE - Bronze

Swimming - Ages 11 & 12 50 Meter Breaststroke Girls
CIVITARESE ZOE - Bronze
MERCER-PENNEY JORJA - 4th place

Swimming - Ages 11 & 12 50 Meter Butterfly Boys
EWEN LYNDON - Bronze

Swimming - Ages 11 & 12 50 Meter Freestyle Boys
DOUGLAS AIDEN - 5th place

Swimming - Ages 11 & 12 50 Meter Freestyle Girls
CIVITARESE ZOE - 6th place

continued below...

Swimming - Ages 12 & Under 400 Meter Freestyle Boys
DOUGLAS AIDEN - Silver

Swimming - Ages 13 & 14 100 Meter Backstroke Girls
BLEICH SAMANTHA - Gold

Swimming - Ages 13 & 14 100 Meter Breaststroke Boys
BALLAK ETHAN - Silver

Swimming - Ages 13 & 14 100 Meter Breaststroke Girls
GILLIES HAILEY - 4th place

Swimming - Ages 13 & 14 100 Meter Butterfly Boys
BALLAK ETHAN - Silver

Swimming - Ages 13 & 14 100 Meter Butterfly Girls
BLEICH SAMANTHA - Gold

Swimming - Ages 13 & 14 100 Meter Freestyle Girls
GILLIES HAILEY - 5th place
Swimming - Ages 13 & 14 50 Meter Backstroke Girls
BLEICH SAMANTHA - Gold

Swimming - Ages 13 & 14 50 Meter Breaststroke Boys
BALLAK ETHAN - Bronze

Swimming - Ages 13 & 14 50 Meter Breaststroke Girls
GILLIES HAILEY - 4th place

Swimming - Ages 13 & 14 50 Meter Butterfly Boys
BALLAK ETHAN - Bronze

Swimming - Ages 13 & 14 50 Meter Butterfly Girls
BLEICH SAMANTHA - Silver

Swimming - Ages 13 & 14 50 Meter Freestyle Girls
GILLIES HAILEY - 6th place

Swimming - Ages 18+ 400 Meter Timed Freestyle Womens
JANIGA ALISHA - Bronze

Swimming - Ages 18-29 100 Meter Breaststroke Womens
JANIGA ALISHA - Gold

Swimming - Ages 18-29 100 Meter Freestyle Womens
DUTTON HEATHER - Gold

Swimming - Ages 18-29 50 Meter Breaststroke Womens
JANIGA ALISHA - 4th place

Swimming - Ages 6 & Under 25 Meter Backstroke Boys
PETERSON RUAN - Silver

Swimming - Ages 6 & Under 25 Meter Flutterboard Boys
PETERSON RUAN - Gold

Swimming - Ages 6 & Under 25 Meter Flutterboard Girls
MERTZ ALEXANDRA - Gold

Swimming - Ages 6 & Under 25 Meter Freestyle Boys
PETERSON RUAN - Gold

Swimming - Ages 6 & Under 25 Meter Freestyle Girls
MERTZ ALEXANDRA - Bronze

Swimming - Ages 7 & 8 25 Meter Butterfly Boys
EWEN TRISTAN - Gold

Swimming - Ages 7-8 25 Meter Backstroke Boys
DOUGLAS QUINN - Bronze

Swimming - Ages 7-8 25 Meter Freestyle Boys
EWEN TRISTAN - Gold
DOUGLAS QUINN - Silver

Swimming - Ages 7-8 25 Meter Freestyle Girls
HARRINGTON EMMA - 6th place

Swimming - Ages 7-8 50 Meter Backstroke Boys
EWEN TRISTAN - Silver
DOUGLAS QUINN - Bronze
WILMOT EDISON - 4th place

Swimming - Ages 7-8 50 Meter Breaststroke Boys
EWEN TRISTAN - Bronze

Swimming - Ages 7-8 50 Meter Freestyle Boys
DOUGLAS QUINN - Gold
WILMOT EDISON - 5th place

Swimming - Ages 9 & 10 100 Meter Freestyle Girls
COLLINGS OLIVIA - 4th place

Swimming - Ages 9 & 10 100 Meter Individual Medley Girls
COLLINGS OLIVIA - Silver

Swimming - Ages 9 & 10 25 Meter Breaststroke Girls
COLLINGS OLIVIA - Silver

Swimming - Ages 9 & 10 50 Meter Backstroke Girls
WILMOT LIBBY - Silver

Swimming - Ages 9 & 10 50 Meter Breaststroke Girls
COLLINGS OLIVIA - Gold

Swimming - Girls 18 & Over 100 SC Meter Long Fly
DUTTON HEATHER - Gold

Trapshooting - Men 55 Years and Over Class D (77% & Under)
HANNA BARRY - Gold
BLACKLOCK DAVID - Silver

Trapshooting - Women 55 Years and Over Class D BLACKLOCK LAURIE

HOME PAGE
news@passherald.ca
403-562-2248
$1.00
July 9th ~ Vol. 84 No. 27
All information on this website is Copyright (c) 2014 Pass Herald Ltd. All rights reserved.
12925 20th Ave, Box 960, Blairmore, Alberta, Canada T0K 0E0 | news@passherald.ca | 403.562.2248 | 403.562.8379 (FAX)
Image 01 Image 02 Image 03