VIEW THE
ELK
VALLEY
HERALD
July 16th, 2014 ~ Vol. 84 No. 28
$1.00
HOME
CLASSIFIEDS
WEATHER
EVENTS
RCMP STATS
WORLD NEWS
CANADA NEWS
ALTERNATIVE
CONTACT US
ARCHIVES
SUBSCRIPTIONS
STORY IDEA,
COMMENT,
OR NEWS TIP?
Piranhas take a bite out of competition
Crowsnest Pass Herald Front Page
Lyle Douglas photo
The Pass Piranha Swim Club devoured the competition at the Crowsnest Pass Piranhas Invitational on Friday and Saturday.
EZRA BLACK
Pass Herald Reporter
Smelling blood in the water, the Pass Piranha Swim Team put on their best performance of the year at the Crowsnest Community Swimming Pool on July 11 and 12.
The Piranhas came in second place overall behind Lethbridge, ten Piranhas won aggregate medals and about fifty posted personal best swim times.
“We did really well,” says Piranhas swim coach Heather Dutton. “That’s the highest we’ve placed in a competition all year.”
The Crowsnest swimmers range in age from their mid forties, to just above toddler. One of the weekend’s competitors was just three-years old.
“I’ve never seen a three-year old swim at a meet,” says Dutton. “But they did extremely well.”
“Eight teams and about 255 swimmers from all over Southern Alberta participated in the Crowsnest Pass Piranhas Invitational”, said Lisa Sygutek, Meet Manager.
Many of the Piranhas were participating in their first competitive swim.
At the end of the competition, aggregate medals were presented to the best overall swimmers.
Crowsnest Pass swimmers Lyndon Ewen, Ethan Ballak, Jaylyn Wilson and Tristan Ewen took home bronze medals. Alisha Janiga, Olivia Collings, Quinn Douglas, Claudia van der Veen, Alexandra Mertz and Ruan Peterson won silver medals.
The following are the individual results from the meet.
Taylor Amos, in the Girls 9 & 10 category, placed 5th in 50 back, 5th place in 50 breast, 7th in 50th free and 8th in 25 breast.
Ethan Ballak, in the Boys 13 & 14 category, placed 1st in 50 breast, 1st 100 Fly, 1st in 100 breast, 2nd in 50 fly.
Samantha Bleich, in the Girls 13 & 14 category, placed 2nd in 50 back, 2nd in 50 fly, 2nd in 100 back and 6th in 50 free.
Zoe Civitarese, in the Girls 11 & 12 category, placed 2nd in 50 back, 2nd in 50 breast, 3rd in 100 breast and 5th in 50 free.
Olivia Collings, in the Girls 9 & 10 category, placed 1st in 50 breast, 1st in 25 breast, 2nd in 25 fly and 3rd in 100 in individual medley.
Bryar Cytko, in the Girls 6 & Under category, placed 11th in 25 flutter.
Aiden Douglas, in the Boys 12 & Under category, placed 1st in 400 free, and in the Boys 11 & 12 category, placed 2nd in 200 free, 5th in 50 free and 5th in 100 free.
continued below...


Keiran Douglas, in the Boys 15-17 category, placed 1st in 200 free.
Quinn Douglas, in the Boys 7 & 8 category, placed 1st in 25 fly, 1st in 50 back, 2nd in 25 free and 3rd in 50 free.
Morgan Duff, in the Girls 7 & 8 category, placed 15th in 25 back and 18th in 25 back.
Shayla Duff, in the Girls 7 & 8 category, placed 17th in 25 free and 18th in 25 back.
Alex Ewen, in the Boys 13 & 14 category, placed 2nd in 50 back, 3rd in 100 free, 4th in 50 breast and 7th in 50 free.
Lyndon Ewen, in the Boys 11 & 12 category, placed 1st in 200 free, 1st in 100 free, 1st in 50 free and 2nd in 100 individual medley.
Tristan Ewen, in the Boys 7 & 8 category, placed 1st 50 free, 1st in 25 free and first in 25 back.
Hailey Gillies, in the Girls 13 & 14 category, placed 3rd in 100 breast, 6th in 100 free, 6th in 50 breast and 7th in 50 free.
Lilou Gravel, in the Girls 7 & 8 category, placed 19th in 25 free.
Alexandra Harrington, in the Girls 11 & 12 category, placed 2nd in 200 free, 8th in 50 free, 9th in 100 breast and 11th in 50 breast.
Emma Harrington, in the Girls 7 & 8 category, placed 3rd in 25 breast, 5th in 50 free, 8th in 25 free and 10th in 25 back.
Alisha Janiga, in the 18 & Over category, placed 1st in 800 free, 1st in 100 breast, 2nd in 50 breast and 2nd in 200 free.
Jorja Mercer-Penney, in the Girls 11 & 12 category, placed 2nd in 100 breast, 5th in 100 individual medley, 5th in 50 breast and 6th in 50 fly.
Alexandra Mertz, in the Girls 6 & Under category, placed 1st in 25 free, 1st in 25 flutter, 2nd in 50 free and 6th place in 25 back.
Ruan Peterson, in the Boys 6 & Under category, placed 2nd in 25 flutter, 2nd in 25 free and 2nd in 25 back.
Hailey Reeve, in the Girls 9 & 10 category, placed 4th in 50 breast, 6th 25 breast, 6th in 100 free and eighth in 50 free.
Claudia Van Der Veen, in the Girls 7& 8 category, placed 1st in 50 back, 2nd in 25 free, 2nd in 25 back and 3rd in 50 free.
Maya Veldman, in the Girls 7 & 8 category, placed 16th in 25 back and 16th in 25 free.
Edison Wilmot, in the 7 & 8 category, placed 2nd in 50 back, 6th in 25 free, 7th in 50 free and 8th in 25 back.
Libbey Wilmot, in the Girls 9 & 10 category, placed 3rd in the 50 back, 5th in 50 free and 6th in 25 back.
Jaylyn Wilson, in the Girls 6 & Under category, placed 1st in 25 back, 2nd in 25 flutter and 3rd in 25 free.
Mina Wood, in the Girls 11 & 12 category, placed 7th in 100 breast, 7th in 50 back, 10th in 50 breast and 12th in 50 free.
HOME PAGE
news@passherald.ca
403-562-2248
$1.00
July 16th ~ Vol. 84 No. 28
All information on this website is Copyright (c) 2013 Pass Herald Ltd. All rights reserved.
12925 20th Ave, Box 960, Blairmore, Alberta, Canada T0K 0E0 | news@passherald.ca | 403.562.2248 | 403.562.8379 (FAX)
Image 01 Image 02 Image 03